Turbo ni pogruntavščina izpred pol stoletja
Skozi leta z novimi znanji tehnika postaja vedno bolj kompleksna. Večina sodobne tehnologije pa ni od včeraj, pač pa je stara več desetletij, kar velja tudi za turbo motorje.
Čeprav je turbo doživel preboj pred pol stoletja, tehnologija gre še precej dlje nazaj v preteklost. Besedica turbo je danes vseprisotna in opisuje ne samo tehnike, pač pa zmogljivost, ki je nad povprečjem. Med pionirje, ki so turbo dodobra izkoristili tudi na dirkah, lahko štejemo Porsche in Renault. Prvi na vztrajnostnih dirkah, drugi je turbo pripeljal v Formulo 1. Ti dve znamki sta znanje uspeli prenesti tudi v cestne avtomobile. 911 Turbo je še vedno del ponudbe, R5 Turbo pa je tako ali tako kultna klasika. A kot rečeno, turbo polnilnik ni izum sedemdesetih.
Že na začetku dobe avtomobila je bil izboljšanje moči motorja na notranje izgorevanje eden glavnih ciljev inženirjev. 1885 je Gotlieb Daimler patentiral mehansko črpalko, ki je pod tlakom črpala zrak v motor (neke vrste pra-kompresor), 1905 pa je švicarski inženir Alfred Buchi patentiral prvi pravi turbo, ki so ga gnali izpušni plini. Buchi je bil na čelu razvojnega oddelka pri švicarskem proizvajalcu motorjev Sulzer. Buchi se je v glavnem ukvarjal z dizelskimi motorji, v letih, ki so sledila, pa je turbo našel pot v letala, ladje in vlake in tudi avto s turbo polnilnikom ni bil nekaj strašno posebnega v tistem času.
Neuradno naj bi se z turbom igrali že 1910 pri Alfa Romeu (takrat še A.L.F.A.) pri modelu 24 HP, uradno tega podatka v dokumentih sicer ni. Prvi turbo polnilniki so se na cestah znašli uradno tako šele 1938, ko je švicarski proizvajalec tovornjakov Saurer v svoje modele začel vgrajevati turbo dizelske motorje. Do tega, da so prišli v osebne avtomobile, je moralo miniti še skoraj četrt stoletja.
GM-jevi znamki Oldsmobile in Chevrolet sta 1962 ponudili turbo bencinski motor. Prvi je bil Chevrolet z modelom Corvair Spyder Turbo, 14 dni pozneje je sledil Oldsmobile z F-85 Jetfire Turbo. Pri Corvairju je zadaj nameščeni 2,4-litrski bokserski motor dobil pomoč Thompsonovega turbo polnilnika in moč je skočila s 102 na 150 konjev, Garretova turbina pa je pri F-85 3,5-litrski V8 navila s 185 na 215 konjev.
Tehnika pa še ni bila zrela za masovno uporabo, saj so z večine 9607 prodanih F-85 Jetfire Turbo pozneje sneli turbo polnilnik in ga zamenjali z večjimi uplinjači. Šele v času velike naftne krize 1973 je razvoj motorjev s turbo polnilnikom spet dobil zagon kot zamenjava za prostornino. Mercedes je na primer 1977 predstavil model 300 SD, prvi osebni avto s turbo dizelskim motorjem.