Brawn GP, nemogoča F1 zgodba
Na Disneyev pretočnik je prišel dokumentarec o neverjetni zgodbi ekipe Brawn GP.
Leta 2008 je Ross Brawn po letu dni premora prišel za vodjo ekipe k Hondi in takoj spoznal, da je avto za 2008 zanič. A ker so se leta 2009 spremenila pravila, so se odločili vse resurse vložiti v novi dirkalnik. Njihov japonski aerodinamik je potem v prevodu pravilnika našel nekaj, kar bi avtu dalo veliko prednost - dvojni difzor. Nato se je sesula svetovna ekonomija in Honda se je po koncu sezone odločila, da se umakne iz F1, tovarno v Brackleyu, kjer je delalo 700 ljudi, pa preprosto zapre. Ross Brawn in direktor Nick Fry sta želela na vsak način rešiti ekipo pred propadom. Sprva so iskali kupca, potem pa so Japoncem predlagali, da preprosto naredijo menedžerski prevzem. Japonska mentaliteta časti jim je pri tem šla na roko in na koncu je Ross Brawn kupil Hondino ekipo za samo 1 funt, Honda pa je primaknila 90 milijonov funtov, da se je znebila obveznosti za odpovdne roke in poplačila. Potem je bilo treba najti še motor in tik pred zdajci, ko so druge ekipe že testirale v Barceloni, so v dirkalnik stlačili motor, za katerega ni bil dizajniran. V tovarni so simulacije v primerjavi s prvimi testiranji pokazale - naš avto je dve sekundi hitreje. Brawn in Fry sta rekla, da je napaka in da naj zračunajo še enkrat. Odgovor je bil enak - še vedno smo dve sekundi hitreje.
Vsi šefi moštev so bili naklonjeni, da ekipa ne propade in ostane del karavane F1, a po zadnjih testiranjih v Barceloni je za vse prišel hladen tuš. Brawnov dirkalnik je bil zares občutno hitrejši od ostalih - dvojni difuzor pa razlog. Po prvih zmagah, Button je dobil prvih 6 od sedmih dirk sezone 2009 in na koncu postal prvak, je seveda konkurenca začela vojno. FIA je razsodila, da dvojni difuzor ni goljufija, ampak interpretacija pravil, ki so bila napisana ohlapno. Poleg Brawna so dvojni difuzor imeli še pri Toyoti in Williamsu, Jarno Trulli je za Toyoto prav tako stal na stopničkah na prvi dirki. Po prvi dirki so vse ekipe začele razvijati svoj dvojni difuzor, ki so ga sredi sezone že uporabljale s premočjo proti ekipi Brawn GP.
Tam so morali paziti na vsak kovanec, leteli so z nizkocenovniki, varčevali z materialom, zanimiva je tudi zgodba o dolivalcu goriva med postanki, ki so ga najeli nazaj le za dirkaške vikende. Kakorkoli, dokumentarec o Brawn GP s Keanujem Reevesom je zgodba o Pepelki iz F1. Narejena na čudovit in razumljiv način, v pogovorih sodelujejo praktično vsi akterji, od Luce di Montezemola, celotna takratna ekipa, oba dirkača, Jenson Button in Rubens Barrichello in Bernie Ecclestone. Pozabite na Drive to Survive in podobna bombastična skropucala - Brawn GP je dokumentarec, ki vas bo navdušil. Celo malce leseni Reeves čudovito pelje zgodbo s sogovorniki in si celo drzne uporabiti kako kletvico. Po enem letu hoje po robu je Ross Brawn svojo ekipo v najboljšem poslu v zgodovini F1 prodal Mercedesu. Ostalo pa je zgodovina, ki jo poznate.
Dokumentarec v štirih delih si morate ogledati, ali na Disney+ oziroma Hulu, ali pa s pomočjo domišljije.