Hamilton na domačih tleh končal zmagovalno sušo

Nedelja - dirka
Sledi nam na

Deli zgodbo na
07.07.2024 17:32

Lewis Hamilton je zmagovalec dirke za VN Velike Britanije, ki je potekala v spremenljivih vremenskih razmerah. Sedemkratni svetovni prvak je bil ob prečkanju ciljne črte razumljivo čustven, saj je slast zmage nazadnje okusil ob koncu sezone 2021. Drugo mesto je osvojil Max Verstappen, tretji pa je bil Lando Norris.

Matej Natek HB Press

Ljubitelji formule 1 smo tokrat nedvomno prišli na svoj račun, saj je dirka v Silverstonu ponudila z zares izjemno nepredvidljivim bojem za zmago. Prvotno je najbolje kazalo Russellu, zmagovalcu včerajšnjih kvalifikacij, ki je ob ugasnjenih lučeh rutinirano ohranil vodstvo. A zgolj do prvih kapelj dežja, ko je postalo jasno, da je Hamilton bistveno hitrejši. V 18. krogu pa je svojega moštvenega tekmeca tudi prehitel. Veselje pa je bilo zelo kratkotrajno – delno zaradi sinhronega zleta na izletno cono s strani obeh Mercedesov, v veliki večini pa zaradi vedno hitrejšega Norrisa.

McLarnovega dirkača je v uvodnem krogu resda prehitel Verstappen, a zgolj do 15. kroga, ko je s pomočjo DRS-a švignil mimo Nizozemca. 4 kroge kasneje pa se je Norris znašel tik za obema srebrnima puščicama. A ne za dolgo, saj je ob pričetku 19. kroga prehitel Russella, ob koncu kroga pa še Hamiltona. In ko je zgolj krog kasneje enako uspelo še Piastriju, ki je zgolj 2 kroga prej prehitel Verstappna, se je že zdelo, da utegne zmaga romati v McLarnove roke.

Kar pa je bil račun brez krčmarja, saj je pričelo v nadaljevanju močneje deževati. Ključna pa je bila McLarnova odločitev, da Piastrija v bokse pokliče krog za Norrisom in obema Mercedesoma (Verstappen je to storil še dodaten krog prej, v 27. krogu). Avstralski dirkač je tako izgubil stik z vrhom, zaradi česar se v preostanku dirke, kljub odličnemu ritmu ni mogel več vključiti v boj za zmago. V 34. krogu je odpadel Russell, ko ga je na veliko razočaranje domačih navijačev ustavila okvara. Zato pa je v 40. krogu vodstvo izgubil Norris, ki se je po postanku na stezo vrnil za Hamiltonom.

Nervoze za angleške ljubitelje formule 1 pa kljub temu še ni bilo konec. Z vrnitvijo na gume za suho stezo se je namreč na stezi najbolje znašel Verstappen. Tudi po zaslugi izbire gum, saj je bil Nizozemec na najtrših, vodilni dvojec pa na najmehkejši zmesi. V 48. krogu je tako znova opravil z Norrisom, ne pa tudi s Hamiltonom, ki je v cilj pripeljal z dobro sekundo prednosti. Hamilton se je tako veselil svoje 104. zmage v karieri, rekordne 9. v Silverstonu in prve po Džedi 2021, kjer je prav tako slavil pred Verstappnom.

Ferrarijevo čast je s 5. mestom vsaj delno rešil Sainz, saj je Leclerc v cilj pripeljal šele kot 14. in s krogom zaostanka. Kar pa je bila predvsem posledica napačne taktične odločitve v uvodni fazi dirke, ko je Monačan bistveno prehitro zamenjal gume. Podobno se je godilo tudi Perezu, ki je bil na koncu še tri mesta nižje.

Z odličnim 6. mestom za Haas se je tokrat izkazal Hülkenberg, Aston Martinu pa sta soliden moštveni uspeh s 7. in 8. mestom privozila Stroll in Alonso. Deveti je bil Albon, deseti pa Cunoda.

Mansell07.07.2024 17:33
YES YES YEEEEEEEES.
Neobremenjen07.07.2024 17:40
Zdaj se vidi kako je, ko ima Lewis na razpolago vsaj približno konkurenčen avto.
WrongWorld07.07.2024 17:43
yes, yes, yes...skoraj sem si uničil zobe, ker je bil max iz kroga v krog boljši. več takih dirk manjka kot sta bili kanada in današnja dirka. kaj se je zgodlo žoržu? nisem dobro slišal kake probleme je imel.
Mansell07.07.2024 17:46
Wrongworld - nekaj v zvezi s hlajenjem motorja...watter....
xrenaultx07.07.2024 17:57
Odlično. Končno je tudi njemu ponovno uspelo. Ko bi še to enkrat videli pri Alonsu. Škoda, da ni želel podpisati za Mercedes. Mogoče bo pa mercedes drugo leto precej bolj močen. Ferrari pa danes zopet v svojem svetu.
odbiti_val07.07.2024 18:00
Bravo Bryan May!
macolar07.07.2024 18:01
Mclaren daleč boljši vse do zadnjega postanka...dobesedno so vrgli proč 1-2.... Največji kiks so bile tamehkejše gume. Škoda, Lando res nima sreče.
Jakec07.07.2024 18:03
Tk ko sm pa danes stiskal pesti za Hamleta pa ze dolgo ne...pa navijam za rdece ze 30 let...sm me iz dirke v dirko blize sivim lasem spravljajo...kaka nesposobnost je to lahko, ko se Hassa skor ne mors vec premagat...je blo pa vse tri lepo gledat v sobi in na odru...nihce ni nekaj murkal na drugega...v glavnem, WHAT A RACE!
andrej07.07.2024 18:16
očitno res privoščim hamiltonu, ko je prišel v vodstvo namreč nisem mogel več gledat dirke od nervoze. to se mi ni zgodilo že od šumijevih časov tam iz leta 2000
F1Lover07.07.2024 18:17
Čestitke Maxu in obema McLarnoma za dobro dirko.
WrongWorld07.07.2024 18:18
matej, popravi izletno ceno v izletno cono :)
kimikaze07.07.2024 18:28
To je to. Driver of the day. Če bi ubogal ekipo in prerano prišel v bokse zmage niti na daleč ne bi videl. Škoda za Gregorja.
hubertfast07.07.2024 18:30
Najboljši vseh časov je zopet zmagal, mislim, da ne zadnjič.
duss07.07.2024 18:34
Zasluzena in prigarana zmaga. Lando in pa sploh Mcl trenutno malo tepe neizkusenost. Letos so ze kar nekaj zmag zapravili. Je pa pred nami se pol sezone, tako da bodo se peiloznosti.
aichi07.07.2024 18:47
@huberfast, kaj pa če je zadnja? saj pogledaš ferrari pa vidiš, da gre tja lahk sam še na počitnice.
Pa epsko je tole, Sargeant je bil en krog pred Perezom, ki je v zadnjih 5 dirkah dobil 10 pik. S takim avtom pa 2 leti pogodbe???
serpent07.07.2024 18:54
McLaren prevec napak z boxi - mogli bi it v double stacking, za zadnji stint pa Landa poklicat 1 krog prej in izbrat medium gume. In spet je Verstappen povecal prednost. Ah...
hubertfast07.07.2024 19:04
@aichi, stavim pivo, da bo tudi v Ferrariju padla kakšna zmaga. Prej ali slej bo tudi Ferrari konkurenčen. Mogoče že drugo leto.
kolesarxy07.07.2024 19:17
Namesto da bi McLaren pobral zmago, so se ustrelili v oba kolena.
hubertfast07.07.2024 19:35
McLaren je po moje računal, da bo dežja več časa. Zato mislim, da je avto bil nastavljen bolj za mokro. Ko dodaš napačen krog za v bokse je vse končano.
kolesarxy07.07.2024 21:15
Piastri je delal na suhih najhitrejše kroge, vendar je bila krog prepozna menjava odločilna.
soling07.07.2024 22:55
To je to.... Kot bi prvič zmagal med domačim občinstvom. Lahko se še vedno kosa z mladci, če ima vsaj konkurenčen material. Danes je pokazal nekaj več, najbrž na krilihnavijačev.
ripmork08.07.2024 00:52
Dobro dirko sem si izbral za obnovitev f1 naročnine :) Dobra dirka z akcijo spredaj, ful vesel za Lewisa; se je na koncu zelo videlo, koliko mu je tole pomenilo. 945 dni od zadnje prejšnje zmage. -kar noro, če se človek spomni, da je še nedolgo nazaj redno zmagoval. @xrenaultx: res je, tut Alonsu bi zelo še kako zmago privoščil (lanski Monako je bli tako blizu)...
Neobremenjen10.07.2024 14:43
Neobremenjen10.07.2024 14:46