Z barvo proti segrevanju notranjosti vozila
Ne glede na to, kako dragi ali imenitni so avtomobili, se v hudi poletni vročini ni prijetno spraviti vanje.
Če jih pustite na žgočem soncu, se tako močno segrejejo, da je včasih nemogoče, da bi človek takoj sedel na razgret sedež. Največkrat je treba odpreti vrata, vklopiti klimatsko napravo in nekaj časa počakati. Kaj pa, če bi se temu lahko izognili?
Obstajajo seveda načini, kako preprečiti, da bi se notranjost vozila ekstremno segrela. Najpogostejši so parkiranje vozila v senci ali uporaba podzemnega parkirišča ali garaže, vendar to ni vedno mogoče. Zato je potreben ustreznejši način, morda takšen, ki bi preprečil segrevanje avtomobila ne glede na temperaturo okolice. Pri Nissanu menijo, da so morda našli tak boljši način.
Ne govorimo o kakšnem domiselnem visokotehnološkem pripomočku, temveč o stari dobri barvi. Pa ne kar o kar neki barvi, temveč o barvi, ki bi lahko poleti pomagala znižati temperaturo zraka v kabini vozila in zmanjšala porabo energije klimatske naprave. Bistvo vsega tega je proces, ki se imenuje sevalno hlajenje.
Skratka, sevalno hlajenje je sposobnost telesa, da izgublja toploto s toplotnim sevanjem in se ob tem posledično ohlaja. Gre za postopek, ki se z različno uspešnostjo že uporablja v številnih primerih, med drugim pri izdelavi ledu in toplotnih ščitih vesoljskih plovil. V omenjeni barvi bo torej sevalno hlajenje imelo enak učinek. To že vemo, saj se takšne barve marsikje že uporabljajo na stavbah, ki tako ostajajo bolj hladne.
Japonski proizvajalec avtomobilov je pri razvoju avtomobilske barve s podobnimi zmogljivostmi sodeloval s strokovnjaki za izdelke za sevalno hlajenje Radi-Cool. Končni izdelek je narejen iz nerazkritih sintetičnih kompozitnih materialov (tako imenovanih metamaterialov), ki imajo lastnosti, ki jih v naravi običajno ne najdemo.
Glavni elementi barve so mikrostrukturni delci, ki se odzivajo na svetlobo. Eden od njih odbija bližnje infrardeče žarke, ki pri običajnih barvah z vibracijami na molekularni ravni povzročajo toploto, drugi pa ustvarja elektromagnetne valove. Delci ustvarjajo elektromagnetne valove, ki toplotno energijo preusmerijo stran od vozila in nazaj v ozračje ter tako odpravijo njen učinek na avtomobil.
Projekt Nissanove barve je v delu že od leta 2021, novembra lani pa je zaživel v obliki preskusa izvedljivosti, ki so ga izvedli na letališču Haneda v Tokiu. Tam so barvo nanesli na karoserijo vozila Nissan NV100, ki ga uporablja letališka služba družbe All Nippon Airways (ANA).
Kot si lahko predstavljate, so letališča, zlasti vzletno-pristajalne steze, popolnoma brez sence, zato je namestitev inovativne termalne barve na vozilo, ki se tam uporablja, nadvse smiselna. Dosedanji rezultati so po Nissanovih besedah navdušujoči, tako v tem primeru kot tudi v primeru drugih raziskav, ki so bile opravljene v zvezi s to barvo.
V ločenem poskusu je na primer Nissan parkiral dve vozili neposredno na soncu. Eno je bilo pobarvano z običajno avtomobilsko barvo, drugo pa s posebnim odtenkom. Ni znano, kako dolgo sta avtomobila bila na soncu (po videzu sodeč gre za daljše časovno obdobje), vendar pa Nissan trdi, da so bile ob koncu poskusa razlike ogromne.
Temperatura zunanje površine avtomobila z barvo za sevalno hlajenje je bila za 12 stopinj Celzija nižja kot pri kontrolnem vozilu. Zaradi tega je bila notranjost vozila za pet stopinj Celzija hladnejša. Razliko je mogoče pripisati dejstvu, da je skupna moč dveh delcev barve, ki smo ju prej omenili, več kot dovolj, da zmanjša prenos toplote v strehi, pokrovu motorja, vratih in karoserijskih ploščah.
V času pisanja tega članka je Nissan še daleč od tega, da bi nova barva postala stalnica na avtomobilih. Razlog za to so težave z debelino barve (na drugih strukturah se običajno nanaša v debelih plasteh, kar pa pri avtomobilih ne bo šlo), sredstvi za nanašanje (pri stavbah se uporablja valjček) in vrhnjim premazom.
Avtomobilski proizvajalec pravi, da je v veliki meri že rešil težave z vrhnjim premazom, vendar še vedno rešuje vprašanje debeline barve. Raziskovalna skupina, ki je stala za projektom, pod vodstvom Dr. Susumuja Miure, pravi, da je debelino zmanjšala na 120 mikronov, vendar je to še vedno šestkrat več kot pri običajni avtomobilski barvi.
Na drugi strani pa Nissan pravi, da ima dokaze, da je barva odporna proti soli, lomljenju, luščenju, praskam in kemičnim reakcijam. Če je poškodovana, jo je mogoče popraviti, omogoča pa tudi uporabo različnih odtenkov.
Če bo avtomobil hladnejši, bo ljudem v vročih poletnih dneh ne le lažje priti v notranjost, ampak bo tudi manjša potreba po klimatski napravi, to pa bo pomenilo prihranek energije in goriva. Prav zato Nissan vidi možnosti uporabe te rešitve predvsem v avtomobilih, ki veliko časa prebijejo na cesti, torej predvsem pri taksijih, kombijih in tovornjakih.