Ali je lahko ekipa formule 1 vredna 10 milijard?
V ZDA je ena izmed ekip NFL v pogledu vrednosti presegla mejo 10 milijard dolarjev. Ali je to mogoče tudi v formuli 1 z Red Bullom, Ferrarijem ali Mercedesom?
Formula 1 je drag, ekskluziven in za ljudi, kot je Mario Andretti - vsaj trenutno - navidezen klub. Ko pomislite na ekipe formule 1, pomislite na denar - in zakaj ne? Svetovna prepoznavnost, prvovrstni sponzorji, luksuzne blagovne znamke in najhitrejši vozniki na svetu ... vse to se mora sešteti.
Toda ali so vse te ugodnosti enakovredne resničnemu denarju? NFL ekipa Dallas Cowboys so pravkar postali prvo moštvo v zgodovini, ki je preseglo mejo 10 milijard dolarjev, in v ligi je še več moštev, ki so tik pred to mejo. Za primerjavo: Za 10,32 milijarde dolarjev lahko kupite Ferrari, Mercedes in Red Bull in vam na računu še vedno ostane več kot dve milijardi. Dejstvo, da vsa moštva formule 1 ustvarjajo dobiček, ne glede na njihov položaj v boksih, je jasen znak, da gre športu dobro. Časi, ko so morale ekipe iz ozadja prositi za miloščino, so minili, vrednosti pa se nenehno dvigujejo.
Neuspeh? Ni pomembno!
Williams je tukaj dober primer. Nekoč družinsko moštvo je bilo leta 2020 prodano ameriškemu investicijskemu podjetju Dorilton Capital, potem ko je tri sezone zapored zasedalo zadnje mesto v konstruktorskem prvenstvu. Cena za posel je bila 200 milijonov dolarjev. Po trenutnih ocenah je Williams vreden približno 725 milijonov dolarjev - čeprav se njegova uspešnost na dirkališču skorajda ni izboljšala. Vendar pa dobri rezultati niso zagotovilo, da se bo vrednost ekipe povečala, tako kot športni uspeh ni predpogoj za gospodarski uspeh.
Omenjeni Dallas Cowboys se že 28 let niso uvrstili na NFC Championship Game - dejansko „polfinale“ pred Super Bowlom. Ko so nazadnje osvojili Super Bowl, torej postali prvaki NFL prvenstva, je Michael Schumacher z Benettonom ravno branil vozniški naslov.
Maffei pričakuje nadaljnjo rast
Povprečni letni prihodek ekipe formule 1 se je od leta 2018 skoraj potrojil, zaradi vse večje priljubljenosti tega športa pa so se začela množiti tudi podjetja in korporacije, ki želijo videti logotipe svojih blagovnih znamk na avtomobilih in kombinezonih dirkačev. V intervjuju za podkast James Allen on F1 je izvršni direktor družbe Liberty Media Greg Maffei dejal, da ne pričakuje, da bo balonček, na katerega mnogi opozarjajo, kmalu počil.
„Aston Martin je nedavno izvedel dokapitalizacijo, ki je bila veliko višja od številk, o katerih razpravljamo tukaj,“ odgovarja Maffei na vprašanje, ali meni, da bi lahko vrednost ekipe formule 1 nekega dne dosegla enajstmestno vsoto NFL Cowboysov. „Videli smo, da Sportico ali Forbes ocenjujeta vrednost Ferrarija in Mercedesa na tri in štiri milijarde dolarjev,“ pravi. „Videl sem številke Dallas Cowboys, vendar pa smo zelo zrasli in pričakujem, da bomo rasli še naprej.“
Proračunska omejitev s pomembno vlogo
Pomemben razlog za povečanje donosnosti je tudi zgornja meja proračuna. Zgornja meja stroškov, uvedena leta 2021, omejuje znesek, ki ga lahko ekipa v koledarskem letu porabi za svoje avtomobile. To pomeni, da lahko vsako moštvo na štartni vrsti skupaj porabi 135 milijonov dolarjev. Ta ukrep je bil uveden ne le za zmanjšanje naraščajočih stroškov v športu, temveč tudi za vzpostavitev enakih konkurenčnih pogojev. Odločilno je, da so iz zgornje meje stroškov izključeni ne le stroški motorjev, temveč tudi plače voznikov in treh najbolje plačanih zaposlenih v ekipi.
Kako torej najbolje izkoristiti ta pravila? Zdi se, da so različne ekipe ubrale različne pristope. Eden od virov je za nek spletni portal motošporta povedal, da eden od šefov ekipe vidi v omejitvi proračuna priložnost za povečanje vrednosti ekipe, drugi pa želi izkoristiti luknje v plačah, da bi naredil luknjo v sistemu in pripeljal najboljše od najboljših - inženirje, oblikovalce ali šefe ekip - za izboljšanje rezultatov na stezi.
Sistem franšiz je v pomoč vsem strankam
Medtem ko se ekipe trudijo premagati druga drugo na stezi, so v športu, ki je podoben zaprtemu ligaškemu sistemu, kot ga poznamo v večini ameriških športov, finance vsake ekipe povezane v skupni paket, zato je v skupnem interesu vseh ekip formule 1, da so dragocene. „V formuli 1 velja sistem zaprte lige, če želite. Ekipa ob koncu leta ne izpade, tudi če na dirki ni osvojila niti ene točke,“ pojasnjuje Christina Philippou, profesorica računovodstva in športnih financ na univerzi v Portsmouthu. „To ščiti vrednost, saj ekipa ne tvega izgube prihodkov, televizijskih pravic in sponzorskih sredstev, če bi morala tekmovati v nižji kategoriji.“
„Tekmovalnost je tisto, kar ustvarja šport, vendar je v primeru, ko iz leta v leto tekmujejo iste ekipe, dobro imeti nove sponzorje, nove misli in več denarja, saj vsi ustvarjajo dodano vrednost. To je glavni razlog, zakaj je zgornja meja proračuna delovala; izenačila je pogoje, da ekipe na koncu dirkališča ne bi zapravljale dobrega denarja, da bi izboljšale svoje rezultate, hkrati pa ne bi pustile v prahi ekip na čelu dirkališča. To je pravzaprav zaščitna politika, ki koristi vsem ekipam,“ tako Philippou.
Ali je lahko ekipa formule 1 vredna deset milijard?
Če skupna vrednost moštev Ferrari, Red Bull in Mercedes moštva ni primerljiva z vrednostjo moštva Dallas Cowboys, ali lahko moštva formule 1 nekega dne dosežejo tako visoko raven, kot meni Maffei? Philippou meni, da so trenutne razmere najboljša priložnost za ugotavljanje: „Koliko je lahko na koncu vredno moštvo formule 1? Odgovor je seveda, koliko je nekdo pripravljen zanjo plačati. V zadnjih letih je bilo na nogometnem trgu nekaj velikih prodaj, vendar to ne pomeni, da lahko vsako moštvo Premier League nenadoma zahteva milijardo dolarjev vredne prevzemne ponudbe. Enako velja za formulo 1, ko je konkurenca visoka, zanimanje ostaja veliko in nekaj, kot je Drive to Survive, pripoveduje zgodbe tega športa širokemu občinstvu. Vrednost ekipe nima prave meje.“
Vrednost ekipe je vedno relativna. Lani so se pojavila poročila, da je Red Bull zavrnil ponudbo za sestrsko moštvo Racing Bulls - takrat še AlphaTauri - v višini 1 milijarde dolarjev, ker je šport doživljal svoja najboljša leta - v nasprotju s prodajo Williamsa za ceno, ki se zdi danes kot na kakšni zimski razprodaji z dodatnim božičnim popustom. Vsak potencialni novinec – kandidat za vstop v formulo 1-, ki želi prevzeti obstoječo ekipo, bo moral seči globoko v žep, da bi se lahko postavil na štartno vrsto. Čeprav je prvo moštvo formule 1 z vrednostjo več kot deset milijard dolarjev še daleč, bo moč sedanjega izdelka v prihodnjih letih zagotavljala naraščajoče številke.