Štiri desetletja Mercedesove lahke tovorne konjenice

Mercedes-Benz LN2
Sledi nam na
  
Deli zgodbo na
05.09.2024 10:26

Ob seriji 124, ki smo se ji že posvetili, letos minevajo tudi štiri desetletja od predstavitve Mercedesove družine gospodarskih vozil, ki ni imela uradnega imena, a je še danes vseprisotna.

Marko Hanželič Mercedes-Benz

Vsi smo ga že videli, a skoraj nihče ne ve, kako se imenuje ta tovornjak. Pravzaprav nima imena. Pred štiridesetimi leti so tovornjaki Mercedes-Benz LN2 po mednarodni novinarski predstavitvi v Rimu začeli osvajati segment razreda lahkih tovornjakov, uradnega imena pa še do danes niso dobili.

Izdelovali so jih med letoma 1984 in 1998 ter z njimi nadomestili lahki LP, ki je bil skoraj 20 let vodilni v svojem segmentu. Od uvedbe modela LN2 so imeli lahki tovornjaki tudi preklopno kabino in jasen ter brezčasen dizajn – nekoliko so prehitevali dizajn težkega razreda (SK od leta 1988).

„Lahki razred“ je pokrival širši razpon kot njegovi predhodniki: s skupno maso od 6,5 do 13 ton (modeli od 709 do 1320 – pozneje celo do 1524) se je v spodnjem delu prekrival s segmentom Transporter/T2 iz Düsseldorfa, v zgornjem delu pa z Mercedes-Benz NG/SK.

Poleg lokalnega, distribucijskega in gradbiščnega prometa je Mercedes-Benz LN2 z močnostnim razredom od 90 do 204 KM in zdaj tudi s kabino za dolge razdalje s spalnim prostorom zadostil vse večji uporabi tega razreda vozil v prometu na dolge razdalje. Najpozneje od tega trenutka dalje ni bilo več vrzeli v ponudbi tovornih vozil, ki jih je takrat ponujala družba Daimler-Benz.

Tovornjaki Mercedes-Benz LN2 so bili razviti povsem na novo. Ponujali so več aktivne varnosti in visoko raven udobja med vožnjo. Vozila so imela primerljivo dolžino karoserije kot tovornjaki LP, krajšo medosno razdaljo in serijski servoojačevalnik volana, zaradi česar so bila bolj okretna.

Tehnični napredek je bil viden pri vseh sestavnih delih vozila – od vozniške kabine, pogonskega sklopa do podvozja in zavor. Prvič so bili serijski tovornjaki z bruto maso od 6,5 tone naprej opremljeni z zračnim zavornim sistemom; to je omogočilo vgradnjo protiblokirnega zavornega sistema, ki ga ponuja družba Daimler-Benz, tudi v lahke tovornjake.

Štiri- in šestvaljni motorji OM 364 in OM 366 v lahkem razredu so bili v okviru optimizacije pogonskega sklopa za doseganje visoke prevozne hitrosti razviti z velikimi stroški. Njihov izvor je motor OM 312, predhodnik serije motorjev 300 iz leta 1949.

Še ena novost: družba Daimler-Benz je prvič pri proizvodnji gospodarskih vozil v lahkem razredu uporabila pnevmatike z nizkim profilom, ki naj bi prispevale k varni vožnji v vseh razmerah. Optimizirana vodljivost je vključevala nevtralno obnašanje v ovinkih ne glede na stanje obremenitve, praktično ni bilo samonavijanja med zaviranjem ali stiskanjem vzmetenja, omogočale pa so bistveno bolj natančno smerno stabilnost.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija