BMW še vedno verjame v vodik

Alternativne rešitve
Sledi nam na
  
Deli zgodbo na
06.09.2024 23:38

BMW je potrdil načrtovano krepitev sodelovanja s Toyoto na področju razvoja gorivnih celic. Prvi serijski BMW s to tehnologijo je načrtovan za leto 2028.

Urša Prosenjak

BMW je že leta preizkušal model iX5 s tehnologijo gorivnih celic so preizkušali že leta. Leta 2022 so omenjali majhno serijo, zdaj pa naj bi pilotna flota obsegala le približno 100 testnih vozil. Čez nekaj let pa naj bi tehnologija dosegla serijsko proizvodnjo. Prvi serijski električni BMW na gorivne celice bo na trg prišel leta 2028 in bo vodikova različica obstoječega modela. BMW ne razkriva, kateri model bo to, očitna izbira pa se zdita X5 in iX.

»Serijski model bo neopazno integriran v obstoječi portfelj vozil BMW. To pomeni, da bo BMW ponudil enega obstoječih modelov v različici pogona na vodikove gorivne celice,« so sporočili iz Munchna.

Tako kot doslej namerava BMW pri tehnologiji gorivnih celic sodelovati s Toyoto, vendar bodo sodelovanje okrepili. Električni pogon z elektriko iz vodika se ujema s tehnološko odprtim pristopom BMW. Tehnologija FCEV velja za dopolnilo električnim vozilom na baterije, priključnim hibridom in modelom z notranjim izgorevanjem.

»To je mejnik v zgodovini avtomobilizma: prvo serijsko vozilo z gorivnimi celicami svetovnega vrhunskega proizvajalca poudarja, kako tehnološki napredek oblikuje mobilnost prihodnosti,« je o projektu povedal izvršnega direktorja BMW Oliver Zipse.

Predsednik Toyote Koji Sato je dodal: »Veseli nas, da sodelovanje med BMW in Toyoto dosega novo stopnjo. V našem dolgoletnem partnerstvu smo pokazali, da podjetji delita skupno strast do avtomobilov in verjameta v odprtost do tehnologij in večsmerni pristop k podnebni nevtralnosti.«

BMW-jevi in Toyotini modeli FCEV bodo ohranili značilnosti svojih blagovnih znamk, tako da bodo kupci lahko izbirali med različnimi avtomobili, specifičnimi za posameznega proizvajalca. Stroške pa bi zmanjšali s skupnim razvojem in nabavo.

Medtem ko se je večina proizvajalcev zavezala razvoju električnih vozil, BMW še vedno verjame v prihodnost pogonskih sklopov na gorivne celice v osebnih avtomobilih.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
jjs07.09.2024 09:30
Upam, da vedo, kaj delajo. Ampak to sem rekel že tudi za VW in nemško vlado, pa se je upanje na koncu izjalovilo.
shark91107.09.2024 10:33
Bo Skrivo o tem kakšen komentar dodal, ampak po mojem je tole samo neke vrste molzenje denarja od EU subvencij...ker s tem vodikom ga pri BMW-ju serjejo že dolgo časa, pa še vedno nimajo nič na cesti...
rovokopac07.09.2024 11:46
Avto na vodik se že naredi. Pa vodik natočiš tudi kar na pumpi. Lahko ga kar s kanglico prineseš in naliješ.
palpatine07.09.2024 12:44
Energijska vrednost vodika je33kWh/kg. Približno 2,3 kWh/L v tekočem stanju ((-254C) 72 g) Približno 1,4 kWh/L pri 700 barih (42 g) Energijska vrednost bencina je cca 10kWh/L Če želite proizvesti 1 kWh vodika in ga imeti pri 700 barih, izračunajte 2 kWh. Običajen avto ima okoli 70L -> 700kWh. Da bi to pokrili, morate proizvesti 1 400 kWh za eno točenje goriva. Če to elektriko nafilate v Teslo pridete vsaj 4X dlje. Skratka, BMW ne verjame v vodik, samo delajo se da nekaj delajo.
skrivo07.09.2024 23:07
Fantje, v Bruslju je ogromno denarja na voljo za vodikove tehnologije in BMW bi rab počrpal del pogače. Tudi pri nas v SLO je nekaj podjetij pri koritu. Sem govoril z enim inženirjem, ki je zraven, in je jasno povedal, da z vodikom ne bo nič, ampak da je pa za vodikove tehnologije denarja iz Bruslja kot dreka in da se to splača počrpat, ker drugače bodo vse drugi počrpali.
macolar08.09.2024 08:17
Ja pa se nihče ne zaveda kakšen absurd je to? Milijarde za razvoj tehnologije za katero se ve da je ne bo.
aichi08.09.2024 18:29
@palpatine, sam ne bi mogel povedati bolje... delat vodik je čista izguba, če ga delaš z elektriko, un 95 % preostalega iz nafte je pa itak usran ko vse ostalo
skrivo08.09.2024 22:53
@palpatine, naj dodam še dejstvo, da je vodik najmanjši element, tako majhen, da počasi zleze ven iz rezervoarja, še posebej pri tlako 700 Barov. V praksi to gre tako: natankaš poln rezervoar vodika do tlaka 700 Bar, parkiraš avto za 14 dni, se vrneš in vidiš, da pol vodika manjka. Pomisliš, da se je nekdo vozil?! Ne, ni se nihče vozil, vodik je pobegnil skozi steno rezervoarja. Kot bi denar stran metal! Seveda ni fajn imet avta na vodik parkiranega 14 dni v zaprti garaži :) No, teh reči o vodiku NOBEN ne objavlja, ker Toyoti ne paše. Če bi pa iz vodika metanol začeli delat in metanol nalivat v gorivne celice ali mašine, potem je pa to druga zgodba, ki ima res slab izkoristek pridobivanja, a zaobide prav vse slabosti vodika.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija