Predsednik FIA naj pazi na svoj ton - ne potrebujemo navodil glede nošenja spodnjic!
Združenje dirkačev Formule 1 (GDPA) je objavilo skupno izjavo o incidentu s kletvicami, v kateri so Mohamedu Ben Sulajemu nastavili ogledalo.
Več dirkačev je že posamično izrazilo podporo Verstappnu in nestrinjanje z odločitvijo FIA, zdaj pa so tudi uradno in javno zavzeli skupno stališče do zadeve.
Verstappen je na četrtkovi tiskovni konferenci pred dirko v Singapurju uporabil besedo “fucked”, s katero je opisal delovanje svojega dirkalnika med vikendom v Bakuju. FIA ga je zaradi neprimernega jezika kaznovala z družbenokoristnim delom.
Večina dirkačev je Nizozemca podprla. Celo njegov največji tekmec Lewis Hamilton mu je svetoval, naj ne sprejme kazni in da tudi sam tega ne bi storil na njegovem mestu.
Nekaj dirk pozneje se je na novinarski konferenci spozabil tudi Charles Leclerc in uporabil besedo “fuck”, za kar mu je FIA naložila denarno kazen.
Na absurdne kazni so se zdaj odzvali navijači s skupno izjavo, ki jo je že pred tem napovedal predsednik Združenja George Russell. Zdaj so pismo objavili na Instagramu.
"Naši člani so profesionalni vozniki, dirkajo v Formuli 1, vrhuncu mednarodnega motošporta. So gladiatorji in vsak dirkaški konec tedna navijačem pripravijo odlično predstavo," so vozniki zapisali v skupni izjavi. "Predsednika FIA pozivamo, naj upošteva tudi svoj ton in jezik, ko se pogovarja z našimi člani ali celo o njih, bodisi na javnem forumu ali kako drugače. Poleg tega so naši člani odrasli, zato jim ni treba dajati navodil prek medijev, o tako nepomembnih zadevah, kot je nošenje nakita in spodnjic."
Nadalje so se dirkači dotaknili tudi denarnih kazni. „GPDA je že večkrat izrazila svoje mnenje, da denarne kazni za dirkače niso primerne za naš šport. V zadnjih treh letih smo od predsednika FIA-e zahtevali, da nam predstavi podrobnosti in strategijo razdeljevanja glob FIA-e ter namen porabe denarja. Izrazili smo tudi zaskrbljenost zaradi negativne podobe, ki jo kazni dajejo športu.“
„Predsednika FIA-e ponovno pozivamo, naj zagotovi finančno preglednost in z nami vzpostavi neposreden in odprt dialog. Vse vpletene strani, tj. FIA, Formula 1, dirkaška moštva in GPDA, bi morale skupaj odločati o tem, kako in ali se denar porablja v dobro športa.“