
Izkrivljanje prvenstva, še preden se je začelo

Odločitev krovne organizacije FIA v pogledu tehničnih pravil buri duhove in pri strokovnjaki povzroča začudenje.
FIA je pred dvema tednoma napovedala uvedbo strožjih pravil za nadaljnje zmanjšanje uporabe (preveč) prilagodljivih sprednjih krilc na dirkalnikih formule 1. Ta nova pravila ne bodo začela veljati takoj na začetku nove sezone, temveč šele na Veliki nagradi Španije. Gary Anderson, nekdanji oblikovalec formule 1, meni, da to ni bila pametna odločitev.
Trenutno tehnični predpisi določajo, da se krilca ne smejo upogniti za več kot 15 milimetrov. To bo zdaj spremenjeno na največ 10 milimetrov. Spremenjena bo tudi metoda merjenja krilc, kar bo otežilo igranje s pravili.
Anderson, ki je v preteklosti med drugim delal za Jordana, Stewarta in Jaguarja, je dejal, da bi prilagoditev tehničnih predpisov morala začeti veljati takoj na začetku nove sezone. Anderson meni, da se s tem zdaj ustvarjata dve prvenstvi: V tem primeru je treba na prvih osmih dirkah upoštevati „stara“ pravila, nato pa ostane še 16 dirk, ki morajo biti izvedene po spremenjenih predpisih. Dejansko je lahko predvideti, da se ob tako veliki spremembi dejansko spremeni koncept celotnega dirkalnika.
„Po mojem mnenju to izkrivlja boj za naslov prvaka, še preden se je ta sploh začel,“ pravi Anderson, čeprav težko oceni vpliv na posamezen dirkalnik ali voznika. „Gre bolj za to, kaj posamezen dirkalnik potrebuje, da bi dosegel najboljše zmogljivosti, vendar gre za 33-odstotno zmanjšanje dovoljenega odklona, zato bo to vplivalo. V nekaterih primerih bo pozitiven, v drugih negativen.“
Po Andersonovem mnenju ne gre „le“ za drugačno sprednje krilce, temveč bo njegovo delovanje vplivalo na njegovo povezavo s celotnim dnom dirkalnika, da se ustvari najboljši zračni tok. Posledično lahko pride do tega, da bodo nekatera moštva pred spremembo hitra, po spremembi pa jim bo nenadoma zmanjkalo zmogljivosti - ali obratno.


