
Se nam obeta strateška norišnica?

FIA je za letošnji Monako uvedla dva obvezna postanka v boksih - pravilo, ki naj bi zagotovilo več akcije, a bi lahko povzročilo popoln kaos.
Takoj po dirkaškem koncu tedna v Imoli se je formula 1 odpravila na Azurno obalo. Bliža se Velika nagrada Monaka in tudi v tej sezoni bo ulična dirka s tradicijo delila mnenja. Medtem ko puristi formule 1 praznujejo dogodek, je za druge to najbolj dolgočasna dirka v letu. Nova sprememba pravil za sezono 2025 naj bi zdaj obema taboroma ponudila spektakel.
Mednarodna avtomobilistična zveza (FIA) je februarja objavila, da bo moral vsak dirkač na letošnji dirki v Monaku dvakrat zamenjati pnevmatike. Pred tem so morali dirkači na suhi dirki preprosto uporabljati dve različni zmesi pnevmatik. Novo pravilo velja tudi v primeru mokre dirke, čeprav bi bila v mokrih razmerah običajno dovoljena strategija brez postanka.
Razlog za spremembo je jasen: lani je bila dirka prekinjena že po enem krogu zaradi velike nesreče med dirkačema Haasa in Sergiom Perezom neposredno za prvim zavojem. Zaradi nizke obrabe so vsi dirkači menjali pnevmatike med rdečo fazo in so nato lahko odpeljali do cilja brez novega postanka v boksih. To je pomenilo, da je bila dirka odločena že po nekaj minutah - saj je znano, da so prehitevalni manevri v kneževini skoraj nemogoči.
Namen novega pravila za Monako je preprečiti takšen scenarij, ki se lahko zgodi ne le v kneževini, temveč tudi na drugih dirkališčih z nizko stopnjo degradacije pnevmatik, kot sta Savdska Arabija ali Baku. Med rdečo zastavo je mogoče pnevmatike zamenjati le enkrat, saj dirkalniki stojijo v boksih in ne v gibanju kot v fazi varnostnega avta.
Če pogledamo nazaj, bi sprememba pravila lani zagotovila, da bi lahko vsi dirkači uporabili rdečo fazo za svoj prvi postanek, vendar bi jih čakal še drugi. Dirka torej ne bi bila taktično odločena po prvem krogu. Poleg tega ta dva postanka v boksih na splošno zagotavljata večjo raznolikost, povečujeta strateški spekter in lahko razbijeta monotono zaporedje dirke. Na prvi pogled se sliši kot pametna rešitev, kajne?
Kaos se kaže na obzorju: Je FIA spregledala najpomembnejšo stvar?
Pogled v zgodovino strategije kaže: Monako je bil za stratege ekip vedno težavna preizkušnja. Zaradi izjemno ozkih ovinkov, kratkih ravnin in le enega območja DRS s časovnim pribitkom približno pol desetinke so prehitevalni manevri skoraj nemogoči. Od leta 1984 se na dirki v povprečju zgodi le dvanajst prehitevalnih manevrov na dirko, zato je ulično dirkališče prizorišče z najmanjšim številom sprememb položaja na celotnem koledarju Formule 1. Zaradi gladkega asfalta in počasnih ovinkov se tudi najmehkejše pnevmatike skoraj ne obrabijo. Novo predstavljena pnevmatika C6 tega ne bo spremenila, še posebej, ker ni jasno, ali bo na dirki sploh uporabljena.
V Monaku so ekstremne taktike na dnevnem redu in to se ne bo spremenilo niti leta 2025. Najljubša taktika: vodilni namerno upočasni hitrost, da bi ohranil polje blizu skupaj in preprečil zasledovalcem priložnost za undercut. Če se namreč ustaviš prezgodaj, obtičiš v prometu. Hkrati si tisti, ki so zadaj, redno prizadevajo, da bi v prvem krogu odkljukali obvezen postanek v boksih in nato odpeljali dirko do konca.
Letos bi se lahko taktične igre razplamtele, saj FIA v novih pravilih ni določila, kdaj bodo lahko ali morali dirkači na oba postanka. Predvsem moštva iz ozadja bi lahko bila v skušnjavi, da oba obvezna postanka opravijo takoj na začetku dirke - na primer v prvem in drugem krogu - in tako upajo na prosto pot na dirki. Če se zgodaj pojavi tudi varnostni avto, je izguba časa čim manjša in polje se strne skupaj - strateški kaos bi bil popoln. Ali je imel izumitelj (FIA) v mislih prav to?
Monako ostaja Monako - ali ne?
Novo pravilo zagotavlja, da se dirka po predčasni prekinitvi dirke ne odloči takoj. Vendar pa bi lahko nastale nove težave, če bi se dirka normalno nadaljevala. Skoraj se zdi, kot da se je FIA odzvala predvsem na problem rdečih faz - manj pa na dejanski osnovni problem na stezi. Glavni izziv v Monaku ni običajna strategija z enim postankom, temveč izredne težave pri prehitevanju. Mehkejše pnevmatike povzročijo le še več upravljanja s pnevmatikami in nizke hitrosti, medtem ko bi dodatni obvezni postanki lahko privedli do taktičnega kaosa. Morda bi bilo bolj smiselno prilagoditi pravilo o rdeči zastavi, na primer tako, da se menjava pnevmatik pod rdečo zastavo ne bi štela za redni postanek v boksih.
Na koncu sta za rešitev monaške dileme verjetno na voljo le še dve možnosti: ali pa se proga preuredi tako, da bo omogočala prehitevanja, kar bi seveda povečalo raznolikost strategij, ali pa se Monako sprejme takšen, kakršen je. Neprekosljiva klasika Formule 1, v kateri ne gre toliko za dirkaško akcijo kot za posebno vzdušje. Vrhunske kvalifikacije in dirka, ki uspeva z dejstvom, da 20 voznikov 78 krogov s povprečno hitrostjo 171 km/h dirka po ozkih ulicah enega najbolj glamuroznih mest na svetu. Navsezadnje je to le ena od 24 dirk na koledarju.




