Na naši spletni strani Avtomanija.com uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Nadaljuj...
Članki   |   Nov mejnik za Hondo
Znova dva predstavnika na stopničkah
Po zaslugi Maxa Verstappna in Daniila Kvjata se je prvič po sezoni 1992 zgodilo, da smo na odru za zmagovalce videli kar dva predstavnika moštva s Hondinim motorjem.
Matej Natek
30. julij 2019 | 13:26:03

Ljubitelji formule 1 smo bili čemu takemu nazadnje priče pred skoraj 27-imi leti, na dirki za VN Portugalske, ki jo je dobil Nigel Mansell. Seveda pa nas bolj kot brkati Anglež, ki je bil po zaslugi, v tisti sezoni premočnega Williamsa FW14B, že davno okronan za novega svetovnega prvaka, zanimata dirkača na 2. in 3. mestu. To sta bila namreč Gerhard Berger in Ayrton Senna, ki sta dirkala za McLaren Hondo. Kar pa v sezoni 1992, ko je bil Williams v svoji ligi, že kar svojevrsten čudež, saj je moštvo iz Wokinga dvojne stopničke v tisti sezoni osvojilo le še na Hungaroringu.

Dirko v Estorilu je McLarnov dvojec pričakovano začel iz 2. vrste, saj sta bila za kaj več na kvalifikacijah prepočasna za vsaj sekundo (v Bergerjevem primeru celo dve). Williamsa pa sta neulovljivo delovala tudi na sami dirki, saj je uspelo že Patreseju držati Senno in Bergerja na varni razdalji. Toda nato je sledila prva faza rednih postankov. McLarnovi mehaniki so namreč svoje delo opravili praktično perfektno, medtem ko je Patrese v boksih stal več kot 20 sekund in padel posledično na četrto mesto.

Toda Patrese mesta na stopničkah nikakor ni želel predati brez boja, zaradi česar se je hitro podal v lov. Na njegovo smolo pa se je le-ta končal v 38. krogu, ko je skušal Italijan po ciljni ravnini izkoristiti zavetrje in švigniti po desni strani mimo Bergerja. Žal pa je desno v nepravem trenutku zavil tudi Avstrijec in trčenje je bilo neizogibno. Kljub temu pa jo je skupil zgolj Patrese, ki je pri tem dodobra raztreščil svoj dirkalnik. Berger pa jo je odnesel praktično brez praske.

Pestro je bilo tudi povsem v ospredju, saj se je uspelo Senni popolnoma približati vodilnemu Mansellu. Na Brazilčevo smolo pa so pri tem trpele njegove gume, ki so se obrabljale bistveno hitreje kot pri Angležu. Senna je moral posledično zaviti še na tretji postanek, ki pa se je, za razliko od prvih dveh, popolnoma ponesrečil. McLarnovi mehaniki so namreč imeli precej težav z namestitvijo zadnje leve gume. Senna se je posledično na stezo vrnil celo za svojim moštvenim tekmecem, hitro pa je ugotovil, da bodo izgube še večje, saj se je izkazalo, da težava s problematično pnevmatiko še vedno ni rešena. V boksih se je tako ustavil še četrtič, na tretje mesto pa je s tem prišel Martin Brundle.

Kljub temu pa Benettonovemu dirkaču ni uspelo zadržati mesta na zmagovalnem odru, saj je bil Senna po zadnjem postanku znova izjemno hiter. Konec koncev je v 66. krogu odpeljal tudi najhitrejši krog dirke (1:16.272), zgolj tri kroge kasneje pa mu je uspelo prehiteti še Brundla. Pa čeprav tudi po zaslugi za krog zaostalih dirkačev, ki so Angležu povzročali bistveno več težav kot slovitemu Brazilcu.

Mansell je torej slavil rekordno 9. zmago v sezoni, dobrih 37 sekund za njim pa je ciljno črto prečkal Berger. Kljub krogu zaostanka je na najnižjo stopničko stopil Senna, med dobitniki točk pa se je uspelo uvrstiti še Brundlu, Häkkinenu in Alboretu. Omeniti pa še velja, da je bila to tudi nedelja, ko je Alain Prost naznanil, da bo v sezoni 1993 vozil za Williams.

Aichi
Tu dam še eno nagradno vprašanje: Kdaj so bile zadnjič tri Honde v točkah!!!!
30.7.2019 16:09:43
hubertfast
Avstralija 88 : )
30.7.2019 16:19:30
hubertfast
Ah, vprašal si za točke, jaz sem pa odgovoril kdaj so bile nazadnje tri Honde na stopničkah.
30.7.2019 16:20:48
Aichi
Ja, to maš prav... pa kdaj so ble nazadnje 4 honde v top 10 (primerljivo z danes, če ne bi kekec Gasly pribil v Albona) in kaj je bla najboljša uvrstite Hond
30.7.2019 16:22:44
RUNC
Nazadnje so bile 4 Honde med 10 letos v Monaku, razen če seveda ni kdo v Wikipedijo vnesel napačnih podatkov
30.7.2019 17:02:13
hubertfast
Kaj je nagrada 🏆? 😎
30.7.2019 17:21:14
andrej
jordan je enako kot red bull pač privat tovarna. honda obema daje samo motorje in to je to