
Ferrari je v drugi polovici lanske sezone naredil velik korak naprej v razvoju in s tem je postal tarča napadov ostalih moštev. Več kot očitno so našli varianto, s katero so se izognili senzorju za nadzor pretoka goriva in si s tem nekako povečali motorno moč. Kakorkoli, navkljub vsem pregledom in nadzorom Ferrarija, jim kršitev predpisov ni bila nikoli dokazana, pa naj so si ostala moštva tako ali drugače prizadevala na njih vreči senco dvoma. Prav tako ni nobeno od moštev vložilo uradnega protesta zoper rdeče, temveč so pristojne pri FIA vedno spraševali le po ovinkih.
Danes so predstavniki FIA izdali uradno pojasnilo okoli dogajanja, povezanega s pogonskim sklopom Ferrarija: »FIA sporoča, da so po temeljitih preiskavah in analizah pogonskega sklopa Scuderie Ferrari z ekipo dosegli sporazum, pri čemer bodo podrobnosti sporazuma ostale med strankami. Prav tako pa sta se FIA in Ferrari dogovorila o številnih tehničnih zavezah, ki bodo izboljšale spremljanje vseh pogonskih sklopov F1 v prihodnjih sezonah. Ferrari bo pomagal FIA pri drugih regulativnih dolžnostih v F1 in nudil vso podporo pri raziskovalnih dejavnostih o emisijah in trajnostnih gorivih.«
V oči bode dejstvo, da FIA ni nikjer zapisala, kaj je bilo kršeno in ali je bil pogonski sklop sploh v skladu s predpisi. Kot kaže, je bil sprejet nek zaupni sporazum, s katerim bo Ferrari sodeloval s FIA in opozarjal na možne obvode drugih moštev. Prav tako pa se bo FIA na tak način izognila verižnem sprejemanju tehničnih direktiv, ki so lansko leto pripeljale do tega, da je Ferrarijeva moč po uvedbi le teh pričela pešati.
Ferrari je v lanskem letu dosledno zanikal kakršne koli kršitve in direktor ekipe Mattia Binotto je vedno trdil, da je bila pogonska enota dokazana kot legalna. »Če pogledam celotno lansko sezono, smo bili ena najbolj preverjanih ekip, to je bilo tako pred tehničnimi direktivami, kot po njih. Prav tako menim, da je normalno, če te nekdo preverja in opozarja, da ne bi po pomoti zašel na območje, ki ni več legalno. Je pa res, da se je po uvedbi tehničnih direktiv povečal nadzor nad delovanjem moštva, kar pa je bilo za naše osebje zelo naporno. Pregledi FIA so pokazali podrobnosti, o katerih smo nato razpravljali in sklenili sporazum. Torej, kar je bilo mogoče storiti s sodelovanjem s FIA, je bilo storjeno. Nikoli nismo spreminjali načina delovanja motorja v zadnjem delu sezone. S tem smo pokazali, da ima naš pogonski sklop nekako popolno legalnost.«

















































