
Lansko leto se je vseh 10 ekip sporazumelo, da postavijo zgornjo mejo stroškov na sezono na 175 milijonov dolarjev. Finančni učinki pandemije COVID-19 so zarezali v vse pore F1, kar je pripeljalo do predloga, da bi zgornjo mejo dovoljenih stroškov za leto 2021 postavili v višini 145 milijonov dolarjev, za leto 2022 pa v višini 130 milijonov. Na sestanku ekip pričakovano ni bilo doseženega dogovora, saj so ekipe vsaka na svojem bregu.
Direktor Ferrarijeve ekipe Mattia Binotto je opozoril, da bi se lahko ekipa rdečih v tem primeru oddaljila od F1 ali celo zapustila najhitrejši cirkus. Na drugi strani pa se skupina manjših moštev, ki jih vodi McLaren, prizadeva, da bi to številko zmanjšali na slabih 100 milijonov dolarjev, da bi na tak način zagotovili vzdržno finančno konstrukcijo, ki bi omogočila nemoteno delovanje moštev.
»Raven 145 milijonov dolarjev je ponovno nova zahteva v primerjavi s tistim, kar smo se dogovorili lansko leto. Tega cilja ni mogoče doseči brez žrtvovanja določenih virov, še posebej ne na področju kadrovskih virov. V kolikor pa bi šli še nižje, si ne želimo biti v situaciji, ko se bomo morali ozirati po drugih možnostih uporabe našega dirkaškega DNK.«
Z Binottove perspektive obstaja strah, da bi lahko sprejeli odločitev, ki bi navidezno sicer nekako izravnala razmerja v igralnem polju, vendar pa bi pri tem istočasno od tega odvrnili največje igralce, med katere spada tudi Ferrari.
Binotto poudari: »Dobro se zavedamo, da je F1 in celoten svet v tem času v zelo težki situaciji, vendar menim, da v naglici sprejemamo odločitve, ki bi lahko pripeljale do nepopravljivih posledic. V F1 imamo moštva z različnimi karakteristikami, ki delujejo v drugih državah, z drugačno zakonodajo in lastnimi načini dela. Zato ni tako preprosto in enostavno izvesti obsežnih strukturnih sprememb zgolj in samo z enostavnim znižanjem stroškov na linearni način. F1 mora biti vrhunec avtomobilskega športa v smislu tehnologije in zmogljivosti, prav tako mora biti privlačna za avtomobilske proizvajalce in sponzorje, ki se želijo povezati z najprestižnejšo kategorijo. Če preveč omejimo stroške, potem tvegamo, da bomo to raven znatno znižali in jo še bolj približali spodnjim formulam, potem smo le kot ena izmed ostalih serij.«
Na prejšnjem kriznem sestanku sta Ferrari in Red Bull zagovarjala uporabo t.i. »dvojne kapice«, s katero bi tovarniškim moštvom omogočili višjo zgornjo mejo porabe sredstev, ostale ekipe pa nižjo zgornjo mejo sredstev. Binotto podpira predlog šefa Red Bulla Christiana Hornerja, da bi tovarniške ekipe zagotovile dirkalnike manjšim moštvom toliko časa, da se le ti postavijo na lastne noge. Predlog pričakovano ni naletel na odobravanje vseh moštev, vendar pa je dal vsaj izhodišče, da obstajajo možnosti s katerimi bi manjšim moštvom znižali visoke stroške razvoja.
»V kolikor bi sedanja situacija resnično postavila pod vprašaj obstoj nekaterih naših dirkaških rivalov, smo pri Ferrariju odprti za predloge in revizijo določenih pravil. Ukrepi niso priljubljeni vendar se je to v F1 že zgodilo in se danes dogaja v serijah, kot je MotoGP. Nekaj bo potrebno storiti, vendar ne preuranjeno,« zaključi Binotto.











