Na naši spletni strani Avtomanija.com uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Nadaljuj...
Dirke   |   Sobota - kvalifikacije
Hamilton z dodatnim krogom prelisičil Bottasa
Potem, ko je bilo že videti, da bo kvalifikacije za VN Portugalske dobil Valtteri Bottas, pa je Lewis Hamilton tik pred koncem odpeljal še en hiter krog in si privozil že 97. najboljši startni položaj v karieri. Iz druge vrste bosta jutrišnjo dirko začela Max Verstappen in Charles Leclerc.
Matej Natek
24. oktober 2020 | 18:35:00

Tokratne kvalifikacije so se zaradi popravil v 14. zavoju, kjer jo je organizatorjem zagodel odtočni jašek, katerega je na zadnjem prostem treningu načel Vettel, začele s polurno zamudo. Kar pa na končni vrstni red seveda ni imelo vpliva, saj so bile vremenske razmere na stezi Portimao (z izjemo vetra) bolj ali manj stabilne. Za najboljši startni položaj se je tako, v skladu s pričakovanji, udarila trojica Hamilton-Bottas-Verstappen. Glede na rezultate s prostih treningov, pa je med ljubitelji formule 1 vladal občutek, da bo prvo mesto osvojil Bottas. Finski dirkač je bil namreč najhitrejši prav na vseh prostih treningih in bil posledično prvi favorit za osvojitev najboljšega startnega položaja. In sprva je bilo videti, da bo to vlogo tudi upravičil, saj je bil po prvi rundi hitrih krogov v Q3 najhitrejši. Hamiltonu je resda uspelo odgovoriti z novim najhitrejšim krogom, toda svoje je nato dodal tudi Bottas – in to prepričljivo. Ko je namreč ciljno črto prečkal s časom 1:16.754, je bil od Hamiltonovega dosežka hitrejši za skoraj dve desetinki sekunde.

Toda sledil je hladen tuš v obliki vnovičnega Hamiltonovega hitrega kroga. Mercedesov dvojec je imel namreč za drugo rundo hitrih krogov nameščene srednje trde gume. Kar pa je seveda pomenilo, da je bilo možno – v nasprotju z najmehkejšo različico – odpeljati še en krog. Česar pa Bottas za razliko od Hamiltona ni storil. Taktična napaka, ki se je na koncu izkazala za usodno. Hamilton je namreč ponujeno priložnost pograbil z obema rokama ter dosegel čas 1:16.652. Najboljši startni položaj (9. letos, skupno pa že kar 97) je bil tako njegov. Za nagrado pa bo jutrišnjo dirko začel na levi, čistejši strani steze. Kot tudi Verstappen, ki se je moral zadovoljiti s tretjim mestom.

Nizozemski dirkač se je sicer za nekaj trenutkov nahajal celo na drugem mestu, med Bottasom in Hamiltonom. Ob dejstvu, da je Bottas pri svojem zadnjem poskusu enega izmed zavojev vzel zelo na široko, zaradi česar je bil njegov dosežek pod vprašajem, pa je obstajala celo možnost, da bi Verstappen skočil kar na sam vrh. Toda do črtanja nato ni prišlo, za nameček pa je Nizozemca na koncu prehitel še Hamilton. Paziti pa bo moral tudi na dogajanje neposredno za njim, saj bo imel na startu nameščene mehke gume in ne srednje trdih, kot je to v Mercedesovem in pa Leclercovem primeru. Monačanu je namreč še enkrat znova uspelo iz letošnjega Ferrarijevega dirkalniki iztisniti nemogoče, zaradi česar se je uvrstil kar na četrto mesto. Peto mesto je osvojil Perez, zelo verjetno pa je pri Red Bullu za vnovično nejevoljo poskrbel Albon, ki je bil šele šesti.

V četrti vrsti tokrat najdemo oba McLarnova dirkača (Sainz pred Norrisom), v deveti pa Gaslyja in Ricciarda. Pri čemer velja poudariti, da Renaultov dirkač v zadnjem delu kvalifikacij sploh ni vozil. Avstralec je namreč pri svojem zadnjem poskusu v Q2 storil napako in priletel z zadkom dirkalnika v zaščitne gume. Sam dotik resda ni deloval pretirano silovit, saj se mu je nato uspelo pripeljati nazaj do svoje garaže. Kljub temu pa so bile poškodbe na zadku prehude, zaradi česar Ricciardo v nadaljevanju ni več zapeljal na stezo.

avtodenis
Charles Leclerc je tretji, 4. Sergio Perez, 5. Alex Albon, ... malenkost prehitro si začel pisati vrstni red.