Na naši spletni strani Avtomanija.com uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Nadaljuj...
Dirke   |   Nedelja - dirka
Hamiltonova zmaga v senci skorajšnje tragedije v 1. krogu
Letošnja dirka za VN Bahrajna bo ljubiteljem formule 1, bolj kot po zmagi Lewisa Hamiltona, v spominu ostala po hudi nesreči Romaina Grosjeana, ki pa je na veliko olajšanje vseh imela srečen razplet. Hamiltonu sta sicer družbo na odru za zmagovalcev delala Max Verstappen in Alex Albon.
Matej Natek
29. november 2020 | 19:14:00

Nobenega dvoma ni, da je formula 1 vedno bila – in vedno bo – nevaren šport. Kljub temu pa najbrž nihče ni pričakoval, da bo Sakhir postregel s takšnimi prizori kot danes. Sredi prvega kroga, ko je bila pozornost večine usmerjena v dogajanje v ospredju, je namreč silovito počilo v ozadju. In sicer pri pospeševanju iz 3. zavoja, ko sta se zapletla Kvjat in Grosjean. Pri čemer pa je slednji priletel v ogrado s takšno hitrostjo, da jo je celo prebil. Za nameček pa so njegov prepolovljen dirkalnik nato zajeli še ognjeni zublji. Prav nič presenetljivo torej ni, da smo številni ob spremljanju dogajanja na zaslonu pomislili že na najhujše. Toda po zaslugi halo-zaščite in pa hitrega posredovanja jo je nesrečni Grosjean odnesel zgolj z manjšimi opeklinami ter poškodovanimi rebri.

Dirka je bila seveda zaradi vsega skupaj prekinjena z rdečo zastavo, kljub temu pa se dirkači nato niso postavili na svoja startna mesta, ampak zavili v bokse, kjer so ohranili pozicije s 1. kroga. Ko se je torej dogajanje na stezi nadaljevalo (uro in 25 minut kasneje), se za Hamiltonom ni nahajal Bottas, temveč Verstappen. Finskemu dirkaču se namreč start ni najbolje posrečil, zaradi česar se je ob prekinitvi znašel šele na 4. mestu – tudi za Perezom.

Drame pa niti ob ponovnem startu ni bilo konec. Že v osmem zavoju je namreč prišlo do nove nesreče in sicer med Strollom in (znova) Kvjatom. Ruski dirkač je skušal po notranji strani priti mimo Kanadčana, ki pa je bil vendarle še preveč spredaj, da bi se mu lahko tovrsten manever posrečil. Med njima je tako prišlo do dotika, ki pa je bil vseeno dovolj močan, da je Strolla obrnilo celo na glavo. Vodstvu dirke tako ni preostalo drugega kot, da na stezo pošlje varnostni avto. Kvjatu pa so komisarji za povzročitev nesreče podelili 10-sekundni kazenski pribitek.

Nadaljevanje dirke je bilo nato vendarle bistveno mirneje, saj smo v boju za zmago spremljali predvsem taktičen dvoboj, ki pa ni postregel z neposrednimi napadi. Hamilton je namreč imel tekom dirke bolj ali manj vse pod nadzorom, razlika do Verstappna pa je bolj ali manj ves čas znašala približno 5 sekund. Dvoboj za zmago pa je bil dokončno odločen 10 krogov pred koncem, ko se je Verstappen odločil za še en postanek. Res pa je, da mu je ta odločitev na koncu prinesla tudi točko za najhitrejši krog. Hamilton je torej slavil že 95. v karieri, Mercedes pa je s 115. zmago na 3. mestu na večni lestvici prehitel Williams.

Bistveno razburljivejši je bil boj za tretje mesto, iz katerega je kot prvi izpadel Bottas, ko se je bil v 5. krogu zaradi počene gume prisiljen ustaviti v boksih. In ko se je že zdelo, da bo na najnižjo stopničko stopil Perez, ki se je na tretjem mestu vozil bolj ali manj tekom celotne dirke, pa mu je tovrstne načrte 3 kroge pred koncem pokvarila okvara njegove pogonske enote. Na stopničkah se je tako znašel Albon, ki se je moštvu tako odlično odkupil za neumnost z 2. prostega treninga, ko je raztreščil svoj dirkalnik. S tem pa se je prvič po Suzuki 2017 zgodilo, da sta na oder za zmagovalce stopila dva Red Bullova dirkača.

Za izvrsten moštveni uspeh za McLaren sta s 4. in 5. mestom poskrbela Norris in Sainz. McLaren ima namreč posledično pred zadnjima dvema dirkama 17 točk prednosti pred Racing Pointom, ki je danes ostal brez dosežene točke. Še deset točk več zaostanka v konstruktorskem seštevku pa ima Renault, saj je bil Ricciardo sedmi, Ocon pa deveti. Med njima se je uspelo po vnovični ponesrečeni dirki vriniti Bottasu, zadnjo točko pa je tokrat osvojil Leclerc.

David112
Pravi srečko je res.. Da je preživel.. Ja ta tv3 bi lahko še 5 min počakal vsaj na izjave po dirki.. Zdj pa ta tv prodaja kr neki res😓
29.11.2020 18:18:52
Aichi
aja, valjda jim je pretekl čas... prenos dela izgubo, tv prodaja pa da za plače
29.11.2020 18:38:20
ripmork
Uh, tole je pa bil šok, me je spomnilo na Burtija 2001 in Kubico 2007 - ko kar ne moreš verjet, kako lahko preživijo take scene. Res sreča, da se je tako razpletlo. Kar pestra dirka sicer. Sem res upal da uspe Maxu ujet Lewisa, zaostanek je kar držal na cca 4-ih sekundah nekaj časa, a enostavno ni šlo več...
29.11.2020 18:47:49
Aichi
ZNižal se je, ker je un to dopuščal...
29.11.2020 18:51:50
Nb848
Bravo Bottas se ena vrhunska predstava haha.....oz po njegovo "this is for all the haters"
29.11.2020 19:01:40
GrEgEc
Albon si očitno vendarle še lahko zagotovi naslednjo sezono pri RedBullu
29.11.2020 19:02:23
GrEgEc
Bottas pa res... sramota. Njegova samozavest po koncu lanske sezone in v par intervijujih letos je nekam nelogično visoka. Hamilton je bolj skromen pa je dalječ najboljši na štartni listi. Toto naj menja Russla pa Bottasa, ker tole ni za nikamor.
29.11.2020 19:03:54
Nb848
@Aichi ....zakaj pa niste Lewisu pripisali 25 tock...vsi ostali so dobili tocke razen njega na tem portalu 332 tock ima ne pa 307
29.11.2020 19:07:01
travca
Eh kaj je pa Albon danes kej pokazal? Brez problemov Bottasa in Pereza bi bil odaljen 5., že tako pa je končal pol minute za Max-om. Res ne vidim logike zakaj ga ne menjajo s Perezom. Tudi če se "pobere" ne bo nikoli ne svetovni prvak ne voznik, ki bi lahko Max-u kakorkoli pomagal priti do naslova. Lani je imel Kvyat več pik kot on po polovici sezone. Kar se dominance Mercedeza tiče pa jim nimaš kaj zamerit, pač so naredili avto, ki je 2 leti pred vsemi, kar pa me moti je to da nam kljub tej prednosti ne dajo vsak internega dvoboja, ker ta Bottas ni za nikamor. Nico je bil bog za njega.
29.11.2020 19:10:19
Aichi
@NB848: ko ga jebe, dost pik ma (thx
29.11.2020 19:24:10
duss
Jz bi tud Albona odrezal. Ne zasluži si sedeža in pika. Očitno ima nekdo znotraj moštva dobre spomine na Tajsko .. :P (ne mislm na licenco za red bull)
29.11.2020 19:41:56
andrej
vettel si pa že lahko privošči grde komentarje glede dirkalnika zaenkrat je "nevozen" naslednji vikend ko bodo manjkali konjički bo morda že gp2 engine
29.11.2020 20:24:47
sputnik
lojze hamo jamra kako mu je šlo za nohte. poglejte si njegov intervju po dirki. +27s pred maxom na koncu in on jamra kako je šlo na tesno. idiot da mu ni para. ne vem zakaj bi vi vsi albona menjali in se odrekli tajskemu denarju. res ni kaj prida voznik ampak dinarčke pa nosi iz tajske. prvi ki bi lahko šel je po moje latifi. stroll se je malo poglihal tako da naj mu bo. kvyatu se tudi čas izteka.... nekaj sedežev se bi dalo sprostit. ampak js bi jih sprostil za dobrega voznika ne za bogatega sinkota. če je F1 24 najhitrejših naj bodo najhitrejši ne samo najbogatejši. za bogate bi lahko imeli ločeno tekmovanje