
Verstappen do lahke zmage, Red Bull že konstruktorski prvak

Dirka za VN Japonske ni postregla s presenečenji, saj Max Verstappen na poti do zmage ni imel pravega izziva. Kljub temu pa so bili pri McLarnu povsem zadovoljni nad razpletom, saj je Lando Norris v cilj pripeljal kot drugi, prvih stopničk v karieri pa se je s 3. mestom veselil Oscar Piastri.
Najbrž med ljubitelji formule 1 ni bilo malo takšnih, ki so upali, da bo imel Verstappen na dirki več dela. Toda po uvodnem napadu, ko se je Verstappen znašel v McLarnovem sendviču, se je nizozemski dirkač – kot že tolikokrat letos – hitro začel oddaljevati od konkurence. Nekaj več previdnosti je bilo potrebne zgolj v 5. krogu, ko se je s steze umaknil varnostni avto in pa v prvi fazi rednih postankov, saj se je Piastri pri svojih mehanikih ustavil ravno v fazi virtualnega varnostnega avtomobila. Realno pa Verstappnova zmaga nikoli ni bila ogrožena. V cilj je tako pripeljal s skoraj dvajsetimi sekundami prednosti pred ostalimi. Zmagi pa je vrednost dodalo še dejstvo, da ima Red Bull v seštevku točk že tolikšno prednost, da se lahko 6 dirk pred koncem že veseli svojega 6. konstruktorskega naslova. In to kljub temu, da je Perez odstopil.
Mehiški dirkač, ki je dirko v Suzuki sicer začel kot peti, je tokrat doživljal pravo kalvarijo. Že v 1. zavoju uvodnega kroga se je zapletel s Sainzom in Hamiltonom, zaradi česar se je moral v 3. krogu prvič ustavil pri svojih mehanikih. Po zaslugi varnostnega avtomobila, ki je na stezo zapeljal po nesreči v ozadju (prav tako v 1. zavoju), po menjavi nosu resda ni izgubil veliko časa, toda sledile so nove težave. Najprej v obliki 5-sekundne kazni, ki si jo je prislužil zaradi prehitevanja v fazi varnostnega avtomobila. Nato pa še z novo nesrečo, tokrat v 12. krogu, ko se je v lasnici zaletel v Magnussna. Mehičanu so komisarji posledično namenili novo 5-sekundno kazen, katere pa Perez (sprva) ni mogel odslužiti, saj se je v 15. krogu znova ustavil v boksih in odstopil. Toda v nadaljevanju so pri Red Bullu ocenili, da bi bilo zanj bolje, če kazen odsluži že sedaj, saj bi ga v nasprotnem primeru v Katarju doletel pribitek startnih mest. Perez je tako v 40. krogu (po dolgotrajnem čakanju v svojem dirkalniku) zapeljal iz garaže, se vrnil na postanek, v 42. krogu pa dokončno odstopil.
Nekaj drame (a nikakor ne toliko kot v Perezovem primeru) je bilo tudi pri preostalih favoriziranih moštvih. Pri McLarnu je za nekaj zapleta poskrbel prej omenjeni VSC, saj se je Piastri po uvodnem krogu, ko ga je prehitel Norris, nato znova znašel pred svojim moštvenim tekmecem. Angleški dirkač pa je izgubljeno hitro nadoknadil in po moštveni odločitvi, je McLarnov dvojec v 27. krogu znova zamenjal poziciji. Na prvih treh mestih tako do konca dirke ni prišlo več do nobene razlike, kljub temu pa pri McLarnu niso mogli biti povsem mirni. Po drugi fazi postankov se je namreč Piastriju nevarno približal Leclerc, svojo priložnost pa je po zaslugi taktike enega postanka iskal še Russell. Toda Monačan nato resnejšega napada ni uspel pripraviti, Angleževa taktika pa se je v zadnji tretjini dirke izkazala za napačno. Russellove gume so bile namreč preveč obrabljene, da bi lahko konkuriral najboljšim. V cilj je tako pripeljal, ne samo za Piastrijem in Leclercom, temveč tudi za Hamiltonom in Sainzom, ki sta ga prehitela v 49. oziroma 50. krogu.
Ciljno črto je kot osmi prečkal Alonso, ki je bil tokrat daleč od boja za najvišja mesta. V pomoč pa mu ni bila moštvena taktika, zaradi katere je po radijski zvezi celo potarnal, da je bil vržen levom. Deveto mesto je kljub temu, da je bil vpleten v nesrečo v prvem krogu (z Albonom, Džoujem in Bottasom), osvojil Ocon. Moštveni uspeh za Alpine pa je z 10. mestom dopolnil Gasly.






































