Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Verstappen slavil tudi na zadnji dirki sezone

Nedelja - dirka
Sledi nam na

Deli zgodbo na
26.11.2023 15:34

Še četrto leto zapored se je zmage na dirki za VN Abu Dabija veselil Max Verstappen. Kot drugi je ciljno črto prečkal Sergio Perez, ki pa je zaradi 5-sekundnega pribitka padel na 4. mesto. Na 2. mestu se je tako znašel Charles Leclerc, tretji pa je bil George Russell. Mercedes je tako v konstruktorskem seštevku premagal Ferrari.

Matej Natek Milan Klemenc

Sezone 2023 je na veliko olajšanje Verstappnovih tekmecev konec. Nizozemski dirkač, ki si je tretji zaporedni naslov svetovnega prvaka zagotovil že pred petimi dirkami, je namreč letos slavil kar na devetnajstih dirkah od skupno dvaindvajsetih (86%). Tokrat je bilo njegovo vodstvo resno ogroženo zgolj v 1. krogu, ko ga je Leclerc napadel kar trikrat. A realno tudi, če bi Monačan bil uspešen, je bil Verstappnov ritem v nadaljevanju toliko boljši, da slednji po vsej verjetnosti ne bi imel pretiranih težav z vrnitvijo udarca. Tako pa je po uvodni grožnji le še nadziral razliko, ki je do konca 58-ih krogov zrasla na skoraj 18 sekund. Zato pa je bilo bistveno več dogajanja je bilo pri njegovih tekmecih.

Razlog za to je bila seveda končna odločitev v zvezi z 2. mestom v konstruktorskem seštevku, za katerega sta se borila Mercedes in Ferrari, ki so ju ločile zgolj 4 točke. Po zaslugi neposrečenih vikendov za Hamiltona in Sainza, je bila vsa pozornost na Leclercu in Russellu. Omenjeni dvojec se je v uvodnih fazi dirke resda znebil obeh McLarnov, kot tudi Alonsa, ne pa tudi Pereza. Mehičan je dirko začel šele kot deveti, a bil iz kroga v krog vedno bliže stopničkam. A kot že tolikokrat letos, si je Perez nato otežil delo z lastno neumnostjo. Deset krogov pred koncem se je namreč v boju proti Norrisu nerodno lotil prehitevanja, zaradi česar je prišlo med njima tudi do dotika. Sicer je samo krog kasneje Angleža vendarle uspel prehiteti, a kaj, ko so mu komisarji nato dodelili 5-sekundni pribitek zaradi povzročitve nesreče.

Seveda se je Perez kljub temu spustil v lov in uspel v 54. krogu Russella tudi prehiteti. Razlika do Leclerca je tedaj znašala skoraj 4 sekunde, toda slednjemu je bilo tedaj že jasno, da Ferrariju bolj ustreza, da Perez v cilj pripelje toliko spredaj, da bi se kljub kazni vrinil med njim in Russellom. Leclerc je posledično v 58. krogu Mehičana spustil naprej, ki pa na Mercedesovo olajšanje ni uspel napraviti potrebne razlike. Red Bull se je tako moral zadovoljiti 'samo' z zmago Verstappna, Perez pa je padel na 4. mesto. Za Russella pa so bile to šele druge stopničke v sezoni.

Pri McLarnu so imeli pred dirko visoke ambicije, ki pa se nato niso realizirale, saj sta bila Norris in Piastri tokrat kar daleč od vrha. Po drugi strani pa sta uspela moštvu s 5. in 6. mestom privoziti lepo bero točk, s čimer je McLaren zgolj potrdil, da je letošnje 4. mesto med konstruktorji povsem zasluženo. Alonso namreč z Aston Martinom višje od 7. mesta ni uspel priti, Stroll pa je dirko končal kot deseti. S sedmim mestom je Cunoda poskrbel za darilo Franzu Tostu, ki se po koncu sezone poslavlja kot šef AlphaTaurija. Deveto mesto pa je osvojil Hamilton, ki bo nedvomno skušal letošnjo sezono čim prej pozabiti.

Kot tudi Sainz, ki je bil, po samo 16. startnem mestu, na koncu samo osemnajsti. Kar pa je bila predvsem posledica Ferrarijeve strategije, ki je temeljila na upanju, da bo v zaključku dirke na stezo zapeljal varnostni avto, ki bi Špancu omogočila 'zastonj' postanek. Tako pa je z zadnjim obiskom mehanikov, ki je bil seveda neizogiben, izgubil preveč, da bi ostal v najboljši deseterici.

WrongWorld26.11.2023 16:02
napeto do konca vsekakor in veseel sem da je mercedes na 2. mestu. se poslavljam od pisanja tu gor do naslednje sezone. lep pozdrav vsem.
pobunjenik26.11.2023 19:12
Lepa dirka, odličen rezultat za Maxa, škoda, da se rdečim ni izšlo za drugo mesto med konstruktorji. Zimski oddih do naslednje sezone.