Sprednja krilca McLarna in Mercedesa so legalna
Spor glede sprednjih kril dirkalnikov McLarna in Mercedesa se zaostruje. FIA se zdaj javno odziva na pritiske tekmecev v formuli 1. Dodatni pregledi potekajo do Singapurja.
Red Bull od poletnega premora povečuje pritisk na varuhe pravil formule 1 pri FIA. Gre za prednja krilca neposrednih tekmecev McLarna in Mercedesa, ki sta zmagala na petih od zadnjih šestih dirk. Že več tednov krožijo sumi, da ti dve moštvi s prilagodljivimi krilci presegata meje tehničnih predpisov.
V nedeljo zvečer v Monzi je bil šef ekipe Red Bull Christian Horner jasnejši: „Opravili so teste, vendar je treba upoštevati tudi besedilo predpisov.“ Pri Red Bullu so razočarani, ker so se leta 2021 igrali s prilagodljivostjo zadnjega krilca, vendar so teste tudi opravili. Nato so se med sezono zgodile spremembe.
Tudi druga moštva naj bi sumila McLaren in Mercedes. Ferrari v nedeljo ni želel komentirati. Tudi Williams je molčal. V torek, po Monzi, so se snovalci pravil odzvali z jasno izjavo: „FIA vsak konec tedna s številnimi pregledi (skladnost površin, skladnost upogibov) preverja sprednja krila glede na ustrezne tehnične predpise. Trenutno so vsa sprednja krila skladna s predpisi za leto 2024.“
FIA nadaljuje s preverjanjem sprednjih kril s kamero vsaj do Singapurja
„Od dirke za VN Belgije FIA zbira dodatne podatke med FP1 in FP2, da bi zajela dinamično obnašanje z vgrajeno kamero, ki jo predpisuje FIA,“ je še poudarjeno. Pred vikendom bodo izbrana moštva, ki bodo morala televizijske kamere na nosu zamenjati s posebnimi kamerami, ki snemajo končne plošče kril. Za prepoznavanje stopnje upogibanja se bodo uporabljale referenčne oznake. „To se bo nadaljevalo vsaj do Singapurja, da bi zagotovili, da je vsako moštvo vozilo z obveznimi kamerami FIA na različnih stezah (z nizko, srednjo in zelo visoko stopnjo pritiska),“ so povedali snovalci pravil. „Tako bo nastala zelo obsežna podatkovna zbirka, iz katere bo FIA lahko pridobila čim bolj objektivno sliko razmer in količinsko opredelila razlike med različnimi dinamičnimi vzorci na stezi.“
FIA se trudi poudariti, da popolna togost dela zaradi velikih obremenitev tako ali tako ni mogoča, zato se poslužuje testov obremenitve. Vendar je sprednje krilo seveda nevralgična točka: „Ker se obnašanje aerodinamičnih obremenitev razlikuje od tekmovalca do tekmovalca in je zato težko najti vektor obremenitve, ki bi zajel vse tipe konstrukcije sprednjega krila.“ Na drugih delih avtomobila, kot so zadnje krilo ali robovi dna, bi bilo obnašanje pri obremenitvi veliko bolj primerljivo na vseh področjih, zato bi bilo lažje načrtovati preskuse za ta področja.
Težava s preskusi je dobro znana. Navsezadnje je za zmogljivost odločilen le en zavoj, ki se zgodi na progi na premikajočem se avtomobilu. Zato so na voljo kamere. Zadnja beseda ni nujno potrebna: „FIA ima pravico uvesti nove teste, če obstaja sum nepravilnosti. Kratkoročnih ukrepov ne načrtujemo, ocenjujemo pa razmere na srednji in dolgi rok.“ Nasprotno pa to še enkrat pomeni, da se leta 2024 ne bo nič spremenilo. Čeprav bi si Red Bull to želel.