Verstappen po stopinjah Senne
Max Verstappen in Mohammed Ben Sulayem, predsednik FIA-e, ne moreta trditi, da sta prijatelja. Ta njun spor nas spominja na preteklost, ko si je s krovno organizacijo v lase skočil nihče drug kot veliki Ayrton Senna.
Max Verstappen je bil v svoji karieri znova glavna tema v formuli 1. Dirkač ekipe Red Bull Racing je zaradi preklinjanja na novinarski konferenci pred Veliko nagrado Singapurja prejel družbeno koristno delo FIA-e. To je še en primer, ko ima Verstappen veliko lastnosti legende formule 1 Ayrtona Senne, ne le na stezi, temveč tudi zunaj nje.
Številni strokovnjaki formule 1 se strinjajo, da Verstappen na stezi spominja na brazilsko legendo Senno. Oba dirkača sta imela sposobnost prehitevanja z zaviranjem, varčevanja s pnevmatikami, pri čemer sta še vedno vozila enako hitro kot preostali dirkači, pretiranega kompenzacijskega učinka, ko je bilo treba pritisniti, in prevlade v dežju. Vendar so še drugi dejavniki, ki so Verstappnu in Senni skupni.
Ne le hitrost na stezi, temveč tudi značaj določa veličino Verstappna in Senne. Vzemimo za primer Veliko nagrado Japonske leta 1990. Senna je bil z McLarnom na pole position in bi lahko na tej dirki osvojil svoj drugi naslov svetovnega prvaka. Smešno je, da se FIA - pod vodstvom francoskega predsednika Jean-Marie Balestra - odloči, da Senna štarta na umazani strani steze. To je dalo prednost Balestrovemu rojaku Alainu Prostu, ki je štartal z mesta P2. Ko je Prost na startu prehitel Senno, je Brazilec sprejel odločitev, ki mu ni prinesla nagrade popularnosti, a mu je prinesla drugi naslov svetovnega prvaka. Senna je takoj odpeljal Prosta s steze in s tem Balestru poslal svoje sporočilo.
Mohammed Ben Sulayem je pred Veliko nagrado Singapurja prejšnji konec tedna sporočil, da želi odpraviti preklinjanje voznikov po ekipnem radiu. Na novinarski konferenci pred dirko na dirkališču Marina Bay Street Circuit se je Verstappen temu uprl - podprl ga je Juki Cunoda - in uporabil besedo „f*****“. FIA je nemudoma posredovala in še pred kvalifikacijami je bilo objavljeno, da bo Verstappen prejel kazen družbeno koristnega dela. Nizozemec je pred tem leta 2018 prejel kazen dela v korist skupnosti, potem ko je po Veliki nagradi Brazilije nekajkrat potisnil Estebana Ocona. Verstappen in Ocon (ki je takrat zaostajal za krog) sta trčila, po čemer je Verstappen izgubil vodstvo na dirki - in s tem zanesljivo zmago.
Verstappen je - tako kot Senna leta 1990 – poslal sporočilo za FIA-o. Na novinarski konferenci po kvalifikacijah in dirki se je trikratni svetovni prvak odločil, da bo na vprašanja novinarjev odgovarjal odkrito ali pa sploh ne. Verstappen je dodal, da lahko zunaj tiskovne konference novinarji računajo na obširne odgovore v paddocku.
Verstappen je medtem dobil podporo drugih voznikov formule 1 v paddocku. Lewis Hamilton - eden največjih tekmecev v Verstappnovi karieri - je že nakazal, da Verstappen sploh ne bi smel odslužiti kazni družbeno koristnega dela. Poleg tega pa je Alexander Wurz - predsednik sindikata voznikov GPDA - nakazal, da bi se vozniki lahko pogovorili s FIA-o. Toda nekaj je gotovo: tako kot Senna tudi Verstappen pretresa celotno področje F1.