
Jak Crawford najhitrejši z letošnjimi, Mercedes pa z novimi
Jak Crawford je zadnje dejanje F1 v letošnjem letu zaključil kot najhitrejši v Abu Dabiju.
Dva dni po zaključku sezone 2025 so ekipe F1 vso pozornost preusmerile v novo dobo, ki prihaja leta 2026. Na dirkališču Yas Marina je imel tradicionalni posezonski test tokrat dvojni namen.
Vsaka ekipa se je podala na stezo z enim predelanim dirkalnikom (t. i. "mulo"), da bi preizkusila Pirellijeve nove pnevmatike za leto 2026. Ti dirkalniki še vedno izkoriščajo učinek tal (ground-effect), vendar so bili spremenjeni tako, da posnemajo ravni podtlaka za prihodnje leto – predvsem s spremembo krilc (v stilu Monze) in višine podvozja. Preostalih 10 dirkalnikov je bilo namenjenih novincem na testu mladih dirkačev.
Maxu Verstappnu in Georgeu Russellu je bilo, po besedah samega Nizozemca, na srečo dovoljeno izpustiti testiranja po koncu sezone. Namesto tega je Red Bull v predelan dirkalnik posadil Isacka Hadjarja, da bi dobil zgodnji občutek za gume 2026, medtem ko je vlogo novinca opravljal Ajumu Ivasa. Debitant v F1, Arvid Lindblad, je svojo priložnost dobil pri sestrski ekipi Racing Bulls.

Pri McLarnu in Ferrariju so bili prisotni vsi redni dirkači, ki so si razdelili dolžnosti in odpeljali vsak po polovico dneva. Andrea Kimi Antonelli je za Mercedes vozil celoten torek – prav ta ekipa pa je pritegnila največ pozornosti v boksih, ko se je prižgala zelena luč.
Mercedes je namreč prvič testiral aktivno aerodinamiko na sprednjem krilcu, kar ponuja vpogled v to, kar prihaja leta 2026. Srebrna puščica je bila opremljena s prototipom, ki ga je odobrila FIA, kar je Antonellijevemu sprednjemu krilcu omogočilo preklop v način z nizkim podtlakom in majhnim zračnim uporom na ravninah, točno tako, kot se bo to dogajalo prihodnje leto.
Razlike med predelanimi dirkalniki in dirkalniki za novince – ki so poleg večjega podtlaka še vedno uporabljali gume specifikacije 2025 – so pomenile, da so mladi dirkači zasedli mesta pri vrhu časovnice. Luke Browning je zjutraj narekoval tempo s časom 1:23.920 v svojem Williamsu. Ta čas je ostal najobljši, dokler v Abu Dabiju ni skoraj zašlo sonce in so temperature padle.

Mladi dirkač Aston Martina, Jak Crawford, je popolnoma izkoristil hladnejše pogoje in s časom 1:23.766 prevzel vodstvo. Američan je premagal Alpineovega Paula Arona, ki je za to priložnost sedel v Sauberja, ter Browninga. Prvo peterico sta zaokrožila rezervni voznik Mercedesa Frederik Vesti in Ivasa.
Antonelli je sledil na šestem mestu kot najhitrejši voznik predelanega dirkalnika. Z najboljšim krogom 1:25.170 je bil skoraj sekundo in pol počasnejši od Crawforda. Italijan pa je bil hkrati skoraj sekundo hitrejši od naslednjega voznika v muli: Oscarja Piastrija na 10. mestu.
Ker je Antonelli vozil z aktivno aerodinamiko, se mu ni bilo treba držati omejitve hitrosti 300 km/h na ravnini, ki jo je določil Pirelli, saj bodo obremenitve pnevmatik na ravninah prihodnje leto drugačne. Antonelli je bil tudi najbolj produktiven voznik dneva, saj je odpeljal kar 157 krogov.
Test je potekal brez večjih težav, z izjemo nesreče Rjuja Hirakave. Njegov incident v prvem ovinku je povzročil rdečo zastavo in poškodbo zadnjega krilca, čeprav se je japonski dirkač kmalu zatem lahko vrnil na stezo. Esteban Ocon je popoldne odpeljal le štiri kroge zaradi očitnih tehničnih težav pri Haasu.