Nekaj nove vsebine in številne izboljšave
Ducatijevi mojstri so prenovili njihovega paradnega konja, ki se bo čez dober mesec znašel tudi pri slovenskemu trgovcu v Trzinu.
Modelsko leto 2025, ki je zajema vse tri različice – V4, V4 S in Pikes Peak, ne prinaša sprememb na pogonskemu delu in šasiji, so pa zato številne novosti in izboljšave opazne na drugih področjih. Vizualno je Multistrada malenkost spremenjena na sprednjemu delu, z nekoliko bolj agresivnimi potezami in dvojnim sprednjim LED žarometom in LED dnevnim svetlobnim podpisom, medtem ko je z boka opaziti, da so rahlo spremenili izpušni lonec oziroma dušilec zvoka, ki je seveda spremenil ton izpuha. Jasno, zaradi Euro5+ standardov je ta še nekoliko tišji. Izjema bo le izvedba Pikes Peak, ki jo serijsko opremljajo z izpušnim sistemom Akrapovič. Oblikovno drugačna so tudi platišča, za doplačilo so zdaj na voljo še kovane verzije, ki so nekoliko lažja od serijskih, obenem pa so pri Ducatiju poskrbeli še za nove barvne kombinacije.
Pogonski del V4 Granturismo v osnovi ostaja nespremenjen. S prostornino 1158-kubičnih centimetrov štirivaljnik razvija največ 125 kW (170 KM) pri 10.750 vrtljajih in 123,8 Nm navora pri 9000 vrtljajih. Sistem deaktivacije valjev so nadgradili na način, da ti mirujejo tudi pri določeni hitrosti ali pri pospeševanju. Pri Ducatiju pravijo, da to lahko prinese 6-odstotni prihranek pri porabi goriva. Do zdaj je bila deaktivacija valjev aktivna samo, ko je motocikel miroval. Po novem lahko uporabnik izbere nov vozni program za brezpotja (Offroad), kjer je na voljo le 84,5 kW (115 KM), iz modela V4 Rally pa so preselili sistem motorne zavore, intenzivnost te pa lahko voznik nastavlja na osrednjemu zaslonu.
Spremembe so se zgodile še na področju vzmetenja, da bi bila vožnja še bolj prijetna. Nove so sprednje vilice z vgrajenim senzorjem gibanja motocikla, ki v primeru, da sprednje kolo naleti na cestno neravnino ali grbino, podatek prenese na sistem zadnjega vzmetenja in ta se pripravi na mehkejše blaženje udarcev. Izboljšano je delovanje elektronskega vzmetenja s sistemom za samodejno spuščanje zadnjega dela motocikla. Zadek se bo, odvisno od obremenitve, samodejno spustil za 15 oziroma 30 milimetrov pri hitrosti nižji od 10 km/h in se ponovno vrnil v položaj, ko bo hitrost višja od 50 km/h. Vse to za boljši stik s tlemi za tiste, ki jim je Multistrada previsoka. To možnost je seveda možno izključiti iz delovanja. Novost je tudi ta, da ima Multistrada nov gumb na levem delu krmila in sicer za individualno nastavitev vzmetenja. Omembe vreden je še podatke, da je premer zadnjega zavornega koluta po novem večji (280 milimetrov) in da so vgradili izboljšan sistem, ki omogoča, da se pri zaviranju z zadnjo zavoro delno aktivira tudi sprednja.
Multistrada bo zdaj za sopotnika še nekoliko bolj prijaznejša in udobna za potovanje, saj so zadnji sredinski in stranske kovčke pomaknili nekoliko bolj nazaj in sicer za 12 ter 25 milimetrov. Izboljšali so delovanje sprednjega LED žarometa, ki zdaj boljše osvetljuje del pred sprednjim kolesom, novost je vgradnja zadnje meglenke in sistema, kjer se pri ostremu zaviranju aktivira utripanje zadnjih luči in po novem tudi smernikov.