Kjer se mešata puščavski pesek in vonj po bencinu
Doha je predzadnje prizorišče letošnjega prvenstva Formule 1, moderno dirkališče v nekdanji ribiški vasici Lusail pa bo dirko tokrat gostilo tretjič.
Impresivna veduta Dohe s številnimi poslovnimi nebotičniki je najboljši prikaz dejstva, kaj poganja to za dobre pol Slovenije veliko državico, ki se kot bradavička iz Savdijskega polotoka izrašča v Perzijski zaliv. Ko je v devetdesetih kronski princ Hamad bin Kalifa Al Tani z mirnim pučem prevzel oblast in svojega ostarelega očeta poslal v izgnanstvo, je za prihodnost svojega vladanja vse stavil na eno karto, utekočinjen zemeljski plin, kar se mu je, kot vemo danes, zelo obrestovalo.
Iz anonimne zalivske države je Katar v zadnjih letih postal eden najpomembnejših finančnih centrov moči, država pa je na račun izjemnega bogastva organizirala številne pomembne športne dogodke, med katerimi izstopa Svetovno prvenstvo v nogometu 2022.
Že tretjič Katar gosti tudi dirko za prvenstvo Formule 1, a drugič v okviru rednega koledarja. Leta 2021 je Katar namreč vskočil kot zamenjava za VN Avstralije, ki je bila, kot se morda spomnite, odpovedana zaradi pandemije kovida-19.
Prvi vtis, ki ga dobite še preden pristanete z letalom, je vsekakor ta, da Katarcem z energijo ni potrebno varčevati, saj je osvetljen praktično vsak pesjak, podobno očitno pa je to tudi podnevi, ko se po širokih avenijah vijejo kolone avtomobilov. Manj premožni vozijo Toyote, Hyundaije, Kie, Nissane, Cheryje in Mazde, tisti, ki imajo več pod palcem pa prisegajo na evropske in japonske luksuzne znamke ter na velike ameriške SUV-je Tukaj si elektrifikacija mobilnosti, vsaj kar se avtomobilov tiče, še ni odškrnila vrat. Kako tudi bi, ko pa je liter neosvinčenega bencina vreden 2 katarska riala, kar je po današnjem tečaju 0,52 evra.
Ceste so široke, večinoma imajo tri pasove in več, veliko pa Katar vlaga tudi v javni promet, saj ima Doha moderno podzemno železnico, ki pa v petek dopoldne zaradi džuma-namaza, tedenske skupne molitve muslimanov, ki se odvija ob petkih opoldne, ne dela, Formula 1 gor ali dol.
Alkoholne pijače boste v lokalih iskali zaman, prav tako vam priporočajo, da oblečete dolge hlače in da imate pokrita ramena, ne glede na to, katerega spola ste. Avtomobile popravljajo kar sredi noči, v južnem delu mesta pa so na vsakem koraku trgovinice, ki ponujajo vse živo, od generatorjev, rabljenih klim in hladilnikov, na vsaki ulici pa je tudi vsaj en brivec. Vse pa tudi v Katarju ni čisto pravoverno in v skladu z islamskimi običaji, saj sem včeraj na poti do hotela srečal tudi čisto pravo predstavnico najstarejše obrti na svetu.